Mnohokrát jste se setkali se sportovcem, který je na první pohled perfektně připraven. To je z pohledu lajka skvělé, tedy jen z pohledu lajka, člověk znalý již ví více. Na tréninku podává sportovec perfektní výkony a mnohokrát předčí své parťáky, vizuálně i technicky působí velice připraveně a ve chvíli, kdy dojde takzvaně na lámání chleba, dokáže selhat, nebo nepodat takový výkon, jako bychom očekávali.

Pokud se bavíme o tréninku a to je vlastně to, odkud se bere ten základní pohled na sportovce, kde si děláme obrázek o tom, jak moc by mohl být dobrý na turnaji, nebo v závodě.

Dvě nohy sportovce

 

Chybí nám tam jedna moc podstatná věc, a to je „všeobecně řečeno“ psychický tlak. Nechci se zde bavit o lidech, kteří sport dělají hobby a vlastně nejsou ani připraveni například v zápase dát do toho okamžiku maximum. Budeme se zde bavit o sportovci, který je rozhodnutý a ví, nebo alespoň tuší, co ten sport po fyzické stránce znamená.

Psychický tlak Vám popíše nejlépe sportovec sám po akci. Psychický stav sportovce během výkonu pozná dobrý a vnímavý trenér, který sportovce zná z tréninků. Často sportovec od trenéra po zápase slyší větu: “cos tam dělal, vždyť jsme byli připraveni a tys nedělal vůbec nic z toho, co jsme trénovali

V tomto případě si okolí řekne, že prostě ten druhý byl lepší a on je prostě …

Ano, i tohle je v mnoha případech pravda, přesto pokud se to stane, měli bychom se zaměřit na hledání důvodu, proč k selhání došlo a sportovec nebyl schopen prodat své schopnosti. Jednoduše řečeno tím, že po tomto výsledku budeme dále pilovat techniku a fyzičku, to NENÍ.

Stejně tak, jako máme dvě ruce, tak máme i dvě nohy. Ty májí většinou stejnou délku +/- cm, aby se nám dobře chodilo, běhalo, nebo skákalo.  Nohy bychom mohli přirovnat k fyzické a psychické připravenosti sportovce. Vlastně vše i v životě by mělo fungovat v rovnováze, například den a noc, pokud je něčeho více, nebo méně nedělá to dobrotu. Představte si, že byste měli jednu nohu kratší, nebo spíše slabší, jak se Vám pak bude běhat, nebo skákat? Asi nic moc, a co myslíte, když budete posilovat tu nohu, která už silná je a daleko menší, nebo stejné úsilí vložíte do té slabší? Bude tam změna? Nějaká ano, ale určitě nedostatečná. Takže, pokud zjistíte, že Vám v pozitivním výsledku zabránila jedna Vaše kratší noha, tak byste s tím měli něco dělat a ne doufat, že to spravíte posilováním té již silné nohy. Pracujte tedy na tom, aby byly obě Vaše „sportovní nohy“ stejně silné, pak budete schopni podat maximální výkon. Příklady a pomůcky najdete v dalších článcích, jako koncentrace, vizualizace a mnoho dalších.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *