Věděli jste, že trénovat můžete i ve své fantazii? 

Ano, a právě k tomu, ale ještě mnohem více, slouží technika vizualizace. Jedná se o často využívanou techniku, která slouží nejen k tréninku, ale i ke stanovení přibližných témat, které se následně dají řešit formou terapie.

Celá vizualizace je vlastně velice jednoduchá záležitost, protože ji děláme všichni, téměř celý život. Celý život si něco představujeme, jen s tím rozdílem, že u vizualizace se jedná o řízenou představu tak, abychom díky ní získali to, co očekáváme. Trénink, zjištění překážky ve sportovním životě sportovce, nebo oboje dohromady.

V případě provedení vizualizace zkušeným sportovcem může dojít k 60-70 procentní aktivaci svalstva a to přitom sportovec pohodlně leží, nebo sedí se zavřenýma očima. Pokud se bavíme o řízené vizualizaci z pozice pozorovatele je na sportovci vidět prožívání emocí, ať se jedná o nesnadnou situaci, nebo třeba vítězství.

Abych ulehčil vysvětlování, budu se bavit o zápasení MMA a nástupu do zápasu. 

Vizualizace začíná uvolněním v sedě, nebo v leže, jednoduchou kratší meditaci, nic není dáno přesně, nejdůležitější je uklidnění a navození stavu uvolnění. Následně jdeme do představ a to přesně tam kam chcete, podle toho co chcete trénovat.

Nastup do zápasu?  Právě ve vizualizaci je možné zažít pocity, které budete prožívat při nástupu do zápasu, v jeho průběhu, nebo při konečném vítězství. Můžete se připravit na emoce spojené se skandováním vašeho jména, nebo na nepřátelské publikum. Pokud zápasník disponuje nějakou fantazií, pocity, které bude prožívat, budou hodně podobné těm skutečným v zápase. To samé platí u kompletní vizualizace zápasu i s pauzami mezi koly atd.

V textu výše jsem nazval vizualizaci „řízenou“ (vedenou) to je velice důležitá věc. Vizualizace by se měla dělat z počátku s vedením, něž se sportovec naučí všechny náležitosti a pomůcky (osobní bublina, pozitivní kotva atd.), které do vizualizace zařadit, nebo naopak na situace, na které si má dát sportovec pozor a z vizualizace je odstranit.

V této technice je možné prožít a natrénovat vše, co se pak v reálném zápase může stát, ale s tím rozdílem, že zde jste pánem situace bezprostředně vy. Můžete řešit pocity, které v zápase máte nebo třeba vlivy okolí. 

 + to co vidím jako nejdůležitější hodnotu vizualizace je jak se říká:“stokrát opakovaná lež se stane pravdou“ zažijete si mnohokrát častěji situace, do kterých byste se dostali pouze párkrát do roka na zápase a dokážete je pozitivně vyřešit. 

+ při vizualizaci dokáže sportovec perfektně vnímat, jelikož je v klidu, a při tom v hlavě probíhá vše, jako v zápase. Jsme schopni do sportovce dostat i informace, které bychom museli těžce trénovat. 

+ aby vizualizace měla správný účinek, nesmíme zapomenout na zpětnou vazbu formou dotazů, jelikož nevíme co přesně se sportovci v hlavě odehrává.

+ Pokud vizualizaci ovládáte, zápas se všemi aspekty si prožijete v průběhu Vaší  přípravy téměř každý den. V mimozápasové přípravě se vizualizaci používá pro zdokonalení, nebo procvičení konkrétních technik.

 

V případě, že by pro Vás byla řízená vizualizace přínosná oslovte mě přes email. 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *