Koncentrace při sportovním výkonu – zápasu

Koncentrace je slovo, které jsem slyšel za dobu mé sportovní aktivity mnohokrát. Vlastně nejen při sportu, ale i třeba ve škole. Jak to slovo máme vlastně pochopit? Vždyť ani naši rodiče nám ho nedokázali vysvětlit.. co to vlastně koncentrace je?Jak ji získat? Jak si ji udržet? Jak moc a jak dlouho se vlastně dokážeme koncentrovat?

 

Koncentrace neboli soustředění/pozornost je tak důležitá věc, že když ji ztratíme, může to mít obrovský vliv na průběh zápasu. Ztrátou koncentrace můžeme prohrát zápas, ztrátou koncentrace se můžeme zranit nebo v nejlepším případě pouze přijít o body, které budeme muset dohánět.

Ztráta koncentrace se dá popsat tak, že pustíte myšlenky dál, než kde mají zrovna být a tím se odchýlíte od přítomnosti.

V mnoha případech sportovci neuspějí, nebo se zraní proto, že se prostě jen zamyslí nad něčím jiným. Ztrátou koncentrace se bere i to, že jen koutkem oka kouknete na kamaráda, nebo rodinu v publiku.

Ztrátu koncentrace můžete vidět i při běžném tréninku. Často se stává, že na tréninku sportovce vedu a učíme se sladit nohy (kroky) s rukama pro správnou techniku boxování. Z pohledu „lapaře“ (trenéra) je ztráta koncentrace okamžitě vidět a následně se projeví fyzicky, nesouladem nohou a rukou. Z pohledu sportovce myšlenky časově nekorespondují s prováděným pohybem. Sportovec se totiž soustředil více na to, co bude následovat, jaké pohyby BUDE provádět a na základě toho selhal. Pokud by se soustředil na to, jaký krok právě teď dělá, riziko selhání by bylo daleko menší.

Proto je nutné být co možná nejvíce v přítomnosti a nebýt ani o krok vpředu ani vzadu.

Abyste si dokázali představit psychickou koncentraci, ukážeme si to na konkrétním fyzickém příkladu. Sami si můžete otestovat svou koncentraci. Jakmile test dokončíte, pokračujte k otázce….NEPODVÁDĚT!!:)

Nemusíte se bát, nejde o nic náročného..

Lehněte si na záda… na gauč, nebo na podlahu. Důležité je, abyste se cítili příjemně a mohli se co nejvíce uvolnit a zrelaxovat..Zavřete oči, plně si uvědomujte svůj dech, dýchejte pomalu, ale tak, aby vám to bylo příjemné po dobu cca 5 minut nebo až sami usoudíte, že jste maximálně uvolnění..

Test spočívá v tom, že v libovolném okamžiku stáhnete na 10 vteřin všechny svaly na těle..opravdu všechny.. stáhněte stehna, záda, hýždě, ramena, ruce, svaly v obličeji, zamračte se.. prostě vše na 100%.. po 10 vteřinách otevřete oči a pomalu se rozkoukejte..

Na co jste během těch 10 vteřin mysleli? Buďte upřímní sami k sobě..Odpovězte sami sobě, než budete číst dál…

Pokud na NIC, nebo na to, abyste maximálně stáhli a zapojili všechny svaly, pak byla vaše KONCENTRACE naprosto správná.

Toto je ukázka maximální fyzické koncentrace a to po dobu pouhých 10 ti vteřin.

Myslím, že není možná 100% psychická koncentrace po dobu např. 20 minut. Také jsem přesvědčen o tom, že to není potřeba, protože si musíme odpočinout psychicky, stejně jako fyzicky.. Vždyť i v zápase je mezi jednotlivými koly minutová pauza na odpočinek proto, abychom ulevili 100% koncentraci. Zároveň, ale musíme přesně vědět kdy ulevit a koncentraci ovládat vědomě. Právě, abychom předešli tomu, že na nás zavolá kamarád z tribuny a koncentraci na čas ztratíme úplně..

Pokud vám hlavou probleskla myšlenka na nezaplacenou složenku, nebo nevyzvednuté prádlo z čistírny – je to špatně.

Pro návrat do přítomnosti, nebo pouze její udržení slouží různé techniky, ať již preventivní nebo ty, kterými Vás tam vrací trenér, popř. vy sami. O konkrétních technikách, které nám pomáhají s návratem do přítomnosti si povíme v dalším příspěvku…

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *