Dětské tréninky „MMA“ 

 

Pokud znáte MMA například z televize nebo víte co tento sport obnáší, nespojujte si, prosím, tuto „tvrdost“ s dětským MMA.

  1. Proč MMA ? Protože tento sport zahrnuje veškeré možné bojové techniky počínaje hody, pády, bojem v postoji i na zemi.
  2. Co děti učíme? Učíme je hlavně morálce, úctě a ohleduplnosti k ostatním, zároveň základům pádů a hodů tak, aby si neublížili nejen při zápasení, ale i v běžném životě.
  3. Nebudou děti agrasivní? Právě díky již zmiňované morálce předcházíme tomu, aby bylo dítě agresivní a zároveň je možné přes trenéra případné projevy zvládnout dříve, než k něčemu dojde.

Velmi dobře si pamatuji, co se mi na tréninku líbilo a zároveň nelíbilo. Také vím, co jsem sám v začátcích vedení dětských tréninků dělal dobře a co špatně…. Byla to pro mne velmi cenná zkušenost a dnes vím, že bez určitého psychologického základu práce s dětmi není možné tuto činnost KVALITNĚ vykonávat.

Osobně se věnuji studiu osobní psychoterapie a sportovní psychologie již několik let. Kvalitní práce s dětmi na jejich začátku je vlastně vůbec to nejdůležitější, co jim do jejich sportovního života můžeme dát. Nehledíme pouze na to, jak s dětmi trénujeme, ale i na to, jak s nimi mluvíme a jednáme. Protože právě ona slova mohou ublížit více, než si myslíme.

Rozvíjím a koncentruji kolem sebe pouze trenéry se stejným naladěním a chutí se učit nové věci jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Vlastně přístup, motivace a pochopení dětí je to, na co klademe největší důraz. Nemůžeme očekávat, že do nich „dostaneme“ v prvních sportovních krůčcích to, co jsme se my učili léta. Nezakládám si na trénování z pozice „moci a síly“, ale snažím se o přátelský přístup se vzájemným respektem a pochopením..

Pokud něco nefunguje – ptám se PROČ? Zjistím příčinu a poté tomu mohu přizpůsobit dále své trenérské kroky.

Veřte, že hlava není pouze základem úspěšného sporotvce, ale i kvalitního trenéra !